The 8th Annual KidzFlicks Awards 2020

Every film submitted to the Sydney International Festival of Films by Children is considered for the Annual KidzFlicks Awards. Up to five films are nominated for each category.

 

The Awards recognise the achievements of Australian and International child filmmakers in key creative roles, with additional awards for best films in each genre.  

 

Each Award is sponsored by an important guild, association or other organisation from the Australian professional film industry. You can find out more about these important organisations on our Supporters pages.

 

The following awards were offered in 2018:

For Australian Child Filmmakers

Australian Writers' Guild Award for

Best Script by a Child

Hobartville Public School

for Handball Legends 

Australian Production Design Guild Award for:

Best Production Design by a Child

Doveton College

for That One Curious Apartment

Best Costume Design by a Child

St Joesph's Catholic Primary School

for Cure

 

Australian Cinematographers Society Award for

Best Camera Operation by a Child

Glenwood Public School

for Chocolypse

Australian Screen Sound Guild Award for

Best Sound by a Child

Doveton College

for That One Curious Apartment

Australian Directors Guild Award for

Best Direction by a Child

Laura Barley-Tayler

for Priorities

Australian Screen Editors Award for

Best Editing by a Child

Hobartville Public School

for Handball Legends

Australian Guild of Screen Composers Award for

Best Film Score by a Child

Glenwood Public School

for Chocolypse

Animal Logic Award for

Best Animation by a Child 

Josiah Nannup

Doveton College

for Giba

Spectrum Films Award for

Best Documentary by a Child

Finnian Lounsbury

for The Solomon Islands

Lemac Award for

Best Drama by a Child

Laura Barley-Tayler

for Priorities

Women In Film and Television Award for the

Best Film Produced by a Girl

Laura Barley-Tayler

for Priorities

The Bardic Studio Directors Award

Noble Park Primary School & Monash University

for Ali and the Long Journey Home

The Bardic Studio Award for

Best Film Produced by a School

Hobartville Public School

for Handball Legends

The Blackfella Films Award for

Best Indigenous Film by a Child

Josiah Nannup

Doveton College

for Giba

Screen Producers Australia Award for

Best Film Produced by a Child

Laura Barley-Tayler

for Priorities

For International Child Filmmakers

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Script by a Child

The Magician

ITALY

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Costume Design by a Child

Hurt or Heal

ENGLAND

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Production Design by a Child

Grandma

SPAIN

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Camera Operation by a Child

Postcards to Grandma

CHINA

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Sound by a Child

How to Make A Top

THE AMAZON

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Directing by a Child

Postcards to Grandma

CHINA

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Editing by a Child

Cheese

BELGIUM

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Score by a Child

Hurt or Heal

ENGLAND

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Animation by a Child

Panique A Bord

BELGIUM

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Documentary by a Child

Sweet Childhood

TAIWAN

and

How to Make A Top

THE AMAZON

Sydney International Festival of Films by Children Award for

Best Drama by a Child

Play Hooky

KOREA